Целіакія – це захворювання, при якому глютен викликає пошкодження тонкої кишки у генетично схильних осіб. Перші прояви хвороби переважно проявляються у дитячому чи підлітковому віці, однак у близько 10% пацієнтів з целіакією перші симптоми проявляються навіть після 30 років.
Класично основними симптомами є діарея, втрата ваги, болі та дискомфорт в животі, вздуття живота.
Однак є некласичні прояви даної хвороби, що не пов’язані із кишківником: залізодефіцитна чи В12 фолієво дефіцитна анемія, підвищення рівня ліпідів в крові, високі показники печінкових трансаміназ, закрепи, афтозний стоматит, цукровий діабет 1 типу, хв. Хашімото, псоріаз, кропив’янка, набряки на обличчі, болі в м’язах та суглобах, депресія, порушення сну, зміни настрою, мігрені та інші не специфічні симптоми.
Є також тиха целіакія, коли є ураження ворсинок кишківника, але вираженої клінічної симптоматики немає.
Діагностика: на сьогодні ми можемо зробити лабораторні обстеження з визначення рівня антитіл, та провести генетичне дослідження, однак у частини пацієнтів результати даних обстежень будуть негативні навіть при вираженій клінічній картині. Найбільш інформативними є провокаційний тест (3-6-12 тижнів н дієті без глютену і потів проведення провокаційної проби з глютеновмісними продуктами – хліб, печиво, каші) та біопсія кошківника.
Целіакія не є небезпечною для життя пацієнта, але погіршує якість життя.