Алергія – це підвищена чутливість організму до різних речовин, тобто це незвичайна реакція організму на ніби звичайні та безпечні для більшості людей речовини. Найчастіше алергія проявляється кропив’янкою чи атопічним дерматитом, алергічним ринітом, кон’юнктивітом, бронхіальною астмою. Однак у 5-10% населення нашої планети алергія проявляється у вигляді генералізованої реакції – АНАФІЛАКСІЇ.
Анафілаксія – це важка, небезпечна для життя алергічна реакція. Головними винними алергенами є харчові продукти (яйця, молоко, морепродукти, соя, арахіс, риба та інші), укуси комах (найчастіше це бджоли, оси, комарі та інші) та медикаменти (антибіотики, нестероїдні протизапальні, вітаміни та інші), латекс.
Перші симптоми анафілаксії проявляються через декілька хвилин після попадання алергену в організм людини. Клінічно проявляються кропив’янкою, набряком губи, повіки, обличчя, утруднене дихання, кашель, задишка, болі в животі, нудота, блювання, болі голови, запаморочення, зниження артеріального тиску.
Хто в групі ризику: якщо у родичів в анамнезі були анафілаксія чи важкі алергічні реакції, незначні алергічні реакції в анамнезі у самого пацієнта! Кожна наступна алергічна реакція на алерген з великою ймовірністю буде важчою від попередньої!
Невідкладна допомога!
- По можливості припинити введення алергену!
- Викликати швидку допомогу
- Введення адреналіну, антигістамінних чи глюкокортикоїдів , бронходилятатори та інших препаратів в залежності від стану пацієнта
Пацієнти, що в анамнезі мали анафілактичні реакції повинні звернутись до лікаря та отримати рецепт на Епіпен – шприц-ручка з адреналіном.
Введення антигістамінних препаратів, глюкокортикостероїдів чи інших ліків після попередньої консультації з лікарем та отримання рекомендацій щодо дозування та інших правил введення.