З приходом теплих та сонячних днів ми намагаємось більшу частину вільного часу проводити на свіжому повітрі. Ми з радістю проводимо вихідні біля водойм, плануємо поїздку на море! Однак інколи відпочинок «на сонці» може закінчитись висипаннями на шкірі. Що може бути причиною кропив’янки?
Першою причиною може бути дійсно алергія на сонячне проміння. Цей вид алергії зустрічається рідко і призводить до появи червоних вузликів на шкірі, які сверблять. Дані симптоми можуть з’явитися тільки після декількох хвилин після перебування на сонці або через кілька годин. Симптоми можуть бути як легкими, так і навіть до анафілактичного шоку (небезпечної для життя алергічної реакції).
Другою причиною є сполуки, які утворюються на поверхні шкіри при контакті сонячного проміння та кремів чи спреїв, які ми наносимо на шкіру ( у тому числі і сонцезахисні креми!). Ультрафіолетове (УФ) проміння викликає структурну зміну препарату, що в свою чергу викликає вироблення антитіл, які відповідають за реакцію чутливості до сонця. Дана реакція клінічно проявляється появою червоних плям на шкірі, що з’являються через декілька днів використання крему та перебування на сонці. Висип може поширюватися і на частини тіла, які не перебували під сонячними променями.
Ще однією причиною висипань, що з’являються на сонці, це вживання «фототоксичних препаратів». Тобто, деякі групи препаратів підвищують чутливість шкіри до сонячних променів і наслідок цього виникає кропив’янка чи ангіоневротичний набряк. Препарат поглинає УФ світло, потім вивільняє його в шкіру, викликаючи загибель клітин. У деяких випадках симптоми можуть зберігатися до 20 років після припинення прийому ліків. До таких препаратів відносять: антибіотики, антидепресанти, деякі кардіологічні препарати, діуретини, нестероїдні протизапальні та інші.
Діагностика. У більшої частини пацієнтів детальний збір анамнезу та огляд дає можливість встановити правильний діагноз і призначити лікування. Однак інколи встановити діагноз допоможуть тести з ультрафіолетовими променями (фототестування), або патч-тестування із використанням стандартизованих патч-тестів з додатковим використанням УФ променів.
Лікування. Для зменшення симптомів використовують антигістамінні препарати та місцево гормональні мазі чи креми. При необхідності призначають невеликі дози системних глюкокортикоїдів. Якщо пацієнт приймає ліки, що могли призвести по фото чутливості і їх неможна відмінити, тоді рекомендуємо пацієнту уникати прямого сонячного світла, використовувати футболки з УФ захистом, сонцезахисні креми з фактором захисту 50+. Проведення гіпосенсибілізації невеликими дозами УВ весною та збалансоване харчування (продукти, що містять селен, магній, віт. Д)., може знизити чутливість шкіри до ультрафіолету.
Але ми маємо пам’ятати, що під «алергією на сонце» можуть ховатись інші захворювання (щитовидної залози, автоімунні, онкологія). Тому рекомендуємо звернутись до лікаря та пройти обстеження!!!
Довголіття Вам та Вашим рідним!!!!